Ben TÜRK'üm Sen ermeni..ABD de ne zaman Türkiye ile ilgili Senato ve Temsilciler Meclisi toplantısı yapılsa bu toplantılarla ilgili haberler verilirken Ermeni Diasporası denen bir şeyden bahsedilir.Bu diasporanın amacı hepinizin bildiği gibi ABD meclisini ve senatosunu etkileyip sözde Ermeni soykırımını tanımaları yönünde baskı yapmaları veya Türkiye ile yapılacak her türlü ekonomik antlaşmanın bir şekilde sekteye uğratılması veya mümkünse engellenmesi.

Son günlerde bu tip haberler yine gündemimize yerleşti. ABD'de 90 tane senatör Başkan Bush'a sözde Ermeni soykırımını tanıması için baskı yapmaya başladı. Haberlerin verilişi ve vurgusu Türk halkına çok sevimli gelmez. Ne olduğunu bilmeyiz ama iyi bir şeyleri çağrıştırmıyor bizlere. O zaman durumdan görev çıkaralım dedik diasporayı araştırmaya başladık.

Diaspora; ülkesinde yaşamayan vatandaşlara veya başka ülkede aynı soydan gelenlere verilen ad. Tanım çok kesin değil ama kimisi bir devleti olup ama devletin vatandaşı olmayan veya o devletin nüfusun dan daha fazla kişinin yurt dışında yaşıyor olma durumuna bu adı veriyor. Kimi bizim Almanyada'ki vatandaşlarımızı da diaspora olarak görüyor. Tam bir konsensüs yok. Kelimenin kökenini de bulamadım o yüzden bende kişisel yorumumu ekleyemedim.

Aidiyet duyguları içerisinde bir araya gelmiş bu kişiler gayet organize bir şekilde hareket ediyorlar. Çağdaş tanımlamayla iyi bir takım çalışması diye biliriz hatta fanatizm içeriyor desem çok da hata yapmış sayılmam. Ermeni nüfusunun dünyada kaç kişi olduğunu tam bilmiyorum ama bu grubun kendi çıkarları için çok etkin çalıştığı kesin. Peki hemen aklıma geliyor Yahudi toplumu da özellikle ABD'de ve tüm dünyada çok daha etkiliyken bu gruba niye Yahudi diasporası denmemektedir de Yahudi lobisi olarak anılmaktalar ayrıca Rum ve Yunan disaporaları da mevcuttur.

Bu grupta en az Ermeniler kadar etkin olmalarına rağmen daha çok Rum lobisi yada Yunan lobisi olarak anılıyorlar aynı Yahudi lobisi gibi. Bu konuda net ve doyurucu bir açıklama bulamadım. Hatta internet'de yaptığım araştırmalarda Rum diasporası ilk site olarak önümüze geliyor bu arada ikinci sırada Ermeniler var ama Yahudi diasporası web sitesine varsa bile ben rastlamadım. Sanırım zihninizde bir disaspora tanımı oluşmuştur. Korkulacak bir şey yok bildiğimiz grupların; amaçlarının ve tanımlarının daha net yapılabilmesi için kullanılan bir ifade yani.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !