"ERMENİLER, DÜNYAYI YANILTMAK İÇİN SAHTE BELGELERE BAŞVURUYOR"

Kaynak : Cihan Haber Ajansı


 rmeni sorunu üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Prof. Dr. Türkkaya Ataöv, Ermenilerin dünyayı yanıltmak için sahte belgelere sıklıkla başvurduğunu söyledi. Birçok tarihi fotoğrafın montajlanarak kamuoyunun kandırılmaya çalışıldığını belirten Ataöv, farklı ülkelerin çıkarmaya çalıştıkları yasalarla "Ey Türkler, geçmişinizle yüzleşin" dediklerini belirtti. Ataöv, "Geçmişle yüzleşmek bir tarih sorunudur. Geçmişi aydınlatacak belgelerin eksiksiz, doğru, yansız ve dengeli biçimde ortaya çıkması gerekir. Geçmişte ne olduğunu belirlemenin koşulu siyasilerin kararlarının bir yana itmektir." dedi.

 rof. Türkkaya Ataöv, İstanbul Üniversitesi Mezunları Derneği (IUMEZUSA) ve Turkish American Architects Engeenirs Society (MIM) tarafından hafta içinde düzenlenen ''Ermeni Sorunu: Geçmişle Yüzleşmek'' isimli bir konferans verdi ve soruları yanıtladı. 1915 yılında Doğu Anadolu'da yalnız kurşunlanarak değil, görülmemiş yöntemlerle boğazlanmış birçok Müslüman'ın olduğunu belirten Ataöv, Ermenilerin dünyayı yanıltmak için sahte belgelere sıklıkla başvurduğunu dile getirdi.

 irçok fotoğraf hilesi ile kamuoyunu yanıltmaya çalışan Ermenilerin yaptıklarını örnekler vererek anlatan Ataöv, Mustafa Kemal Atatürk'ün çok az bilinen bir fotoğrafının altına basit bir foto-kurguyla çocuk cesetleri yerleştirildiğini, fotoğrafın altına da 'Ermeni çocukları' ibaresi yazıldığını belirtti. Araştırma yapma ya da kitap okuma alışkanlığı olmayan birçok insanın bu çarpıcı örneklerden etkilendiğini belirten Türkkaya Ataöv, sırf bu tarz aldatmacalar yüzünden Türklerin, "barbarlıkla" suçlandığını söyledi. Ararat ve Musa Dağı'nda Kırk Gün isimli filmlerle de aynı amacın hedeflendiğini sözlerine ekledi.

 ürkkaya Ataöv, sözlerine şu şekilde devam etti: "Bir suç belirli bir ırktan, etnik kökenden ya da dinden olanların tümünü kapsamaz. Suç ve ceza yalnız suçu işleyen kişi için geçerlidir. 2003 yılında Birinci Dünya Savaşı Sözlüğü isimli İngiliz kitabında 'Türkler seferberlik hazırlıkları içindeyken; Ermeniler, 120 bin kişiyi boğazladı.' şeklinde yazmaktadır. Bu olan bitene rağmen hiçbir Ermeni yargılanmamıştır. O yıllarda Türklere yapılan buydu."

Türkiye'yi sanık sandalyesine oturtarak; yargılamak isteyen devletlerin, kendi geçmişlerinde uzun bir sömürü ve insan haklarını yüzyıllarca çiğnediklerini anlatan Ataöv, bu devletlerin, Türkiye'nin karşısına hakim yada savcı gibi çıkamayacaklarını savundu.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !